Vernikli Kapı Nasıl Boyanır?

Vernikli kapılar göze hoş gelen ve kapı yüzeyini koruyucu bir özelliğe sahiptir. Vernik uygulanan kapı üzerinde güneş ışınları ve yağmur gibi doğal etkenlerden korunarak daha uzun ömürlü kullanımı sağlanmaktadır. Özellikle Ahşap kapı ve Panel Kapılar üzerine vernik uygulanmaktadır. Ahşap kapı üzerine vernik uygulandığında kapı parlak ve göz alıcı bir renge sahip olur. Ancak zaman içerisinde güneş ışınları ve yağmur etkisinden dolayı kapı üzerindeki vernikte çatlamalar, soyulmalar ve matlaşmalar ortaya çıkmaktadır.

Bu gibi durumlar ortaya çıktığında kapının tekrar boyanması ve eski haline kavuşması istenmektedir. Bunun için öncelikle verniği zarar gören kapı yüzeyinden zımpara kullanılarak tamamen temizlenmesi gerekmektedir. Zımpara ile verniğin temizlenmesi önemlidir çünkü eski vernik üzerine atılacak yenisi uyum sağlamayacaktır ve yapışmayacaktır.

Zımpara ile kapı yüzeyi güzelce temizlendikten sonra istenilen farklı renk veya doğal renk vernik hazırlanılarak kapı yüzeyine fırça, rulo ya da kompresör makinası ile uygulanmalıdır. Vernik uygulanırken her yere eşit şekilde dağıtmak ve akmamasını sağlamak çok önemlidir. Ondan sonra ise toz olmayan temiz bir ortamda kapıyı ortalama 1-2 saat bekleterek verniğin kuruması sağlanmalıdır.

Ahşap kapı üzerine vernik uygulandıktan temizlenmesi konusunda bilgi almak için <<Ahşap Kapı Neyle Silinir>> yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorum yapın