Ahşap Mihrap

Mihrap Nedir?

Mihrap, günümüzde genel olarak camilerin kıble yönünde olan duvarında oyuk olarak inşa edilir ve çevresinde arapça ayet şeklinde yazı veya diğer süs unsurları ile süslenerek yapılır. Genellikle ahşaptan yapılan mihraplar içerisinde çini ve mermerden de yapılan sanat değeri yüksek olanlar bulunmaktadır. Mihraplar, cami zemininden 15-20 cm. yüksek olacak şekilde yapılmaktadır. Mihraplarda genelde cami tavan yüksekliğine göre boyutlarda üretilmektedir.
Daha detaylı bilgi için Mihrap Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Ahşap Mihrap Modelleri

Ahşap mihrap modellerine baktığımızda genel olarak cami iç yapısına ve hacmine uygun ürünler üretildiğini görmekteyiz. Ahşap mihrap modelleri yapılırken çam ağacı tercih edilmektedir fakat isteğe diğer ağaç türleri de kullanılmaktadır. Ahşap mihrap örneklerine baktığımızda çam ağacından oyma motifleri ile bezenerek en güzel hale getirildiğini görmekteyiz. Çam ağacından üretilen cami mihrapları daha sonra el oyması ile süslenmektedir. Daha sonra mihrap modelleri üzerine boya uygulanmaktadır. Bu boyalar caminin iç dokusuna ve diğer mobilyalar ile uyumuna göre eskitme, ceviz, meşe gibi renkler olmaktadır.

Ahşap Mihrap Fiyatları

Ahşap mihraplar üretilirken yukarıda bahsettiğimiz faktörlerde işin içerisine girdiğinde fiyatlar ortaya çıkmaktadır. Ahşap mihrap fiyatlarına etki eden en büyük 3 faktör ağaç türü, boya ve oyma işlemesidir. Mihrap üretilirken ağaç türü olarak  genelde çam ağacı seçildiği için fiyat konusu çok fazla değişkenlik göstermemektedir. Fakat mihrap oyma motifleri aşamasına geçildiğinde fiyatlar oymaların yoğunluğuna ve kompleksliğine göre farklılık göstermektedir. Daha sonrasında ise ahşap mihrap boyama aşamasına gelindiğinde genelde tercih edilen renkler olan ceviz, meşe ve eskitme renkleri mihrap fiyatlarını etkilemektedir. Birçok faktöre göre şekillenen mihrap fiyatları bu şekildedir.

Ahşap Mihrap Örnekleri

Ahşap mihrap örnekleri bir çok faktöre şekillenmektedir. Mihrab’ın kullanılacağı camiye ya da mescide göre boyutları değişiklik göstermektedir. Örneğin normal bir tavan yüksekliğine sahip küçük bir mescitte mihraplar tavana oldukça yakın olarak imal edilmektedir. Büyük bir camide yavanı oldukça yüksek olacağı için buralarda caminin iç hacmine uygun olacak şekillerde ahşap mihrap yapılmaktadır. Yukarıda yer alan görsellerde ahşap mihrap örneklerimizi inceleyerek seçiminizi yapabilirsiniz.

Hazır Mihrap Fiyatları

Hazır mihrap fiyatları maalesef verilememektedir. Bunun en büyük sebebi ise genel geçer bir standardın olmamasıdır. Hazır mihrap fiyatları verilebilmesi için öncelikle cami veya mescit iç hacmi öğrenilmelidir. Bu bilgi öğrenildikten sonra ortalama bir mihrap fiyatı çıkarılabilmektedir. Aksi taktirde hazır mihrap fiyatları verilememektedir.

Ahşap Mihrap Fiyatları Ankara

Ahşap mihrap fiyatları bölgesel olarak değişiklik göstermemektedir. Ancak Ankara ve çevresine yapmış olduğumuz ahşap mihrapları inceleyerek fiyatları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Her geçen gün hammadde fiyat artışından dolayı Ankara ya da diğer iller fark etmeksizin fiyatlar değişiklik göstermektedir. Ankara ahşap mihrap fiyatları diğer tüm iller ile aynı fiyat aralığında olacaktır.