Ahşap Minber

Minber Nedir?

Minber, camilerde İmamların cuma ve bayram hutbesi okudukları basamaklı yüksekçe yerdir. Minber nedir sorusunun cevabına bakıldığında sözlükte “yüksek yer” anlamına gelmektedir ve camilerde imamların Cuma ve bayram hutbelerini okudukları basamakla çıkılan yüksek yerlere Minber denir.
Peygamberimiz (a.s.) önceleri hurma kütüğü üzerine çıkarak hutbe okumuş daha sonra minber yapılmıştır. Her caminin bir minberi vardır. Camilerimizde ağaçtan taştan ve mermerden yapılmış çeşitli şekillerde süslenmiş ve tezyin edilmiş muhteşem birer sanat eseri niteliğinde minberler bulunmaktadır. Hadislerde bu kelime cennette kurulacak tahtlar anlamında da kullanılmıştır. Allah için birbirlerini sevenlerin adil olanların ve cömertlerin nurdan minberler üzerinde oturacakları bildirilmiştir.

Ahşap Minber Modelleri

Ahşap Minber Modellerimizi inceleyebilirsiniz. Cami minber modellerimiz ağaç türü ve vernik uygulamasından dolayı fiyatları konusunda farklılık gösterebilmektedir. Cami iç hacmine göre üretilen ahşap minberler çok çeşitli ölçülerde olduğu için hazır olarak bulunmamaktadır. Ahşap minber modellerimiz el oyması ile süslenerek oldukça işçilikli ve kaliteli bir hal almaktadır. Minber modellerimiz cami içlerine girdiğinde güzellikleri ile göz doldurmaktadır. Minber modellerimizi sadece cami içlerine değil hastane, bina vb. yerlerin mescit kısımlarına göre de istenilen modelde üretmekteyiz.

Cami Minber Modelleri

Cami minber modellerine baktığımızda genel olarak cami içerisinde göze güzel gelmesi amaçlanmıştır. Cami içerisinde sağ tarafta yer alan cami minberleri ağaçtan, taştan ve alçıdan olmak üzere 3 çeşitte olmaktadır. Cami iç dizaynına göre uygun olan cami minber modeli kullanılmaktadır. Mermer minber modelleri genellikle büyük camilerde kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise maliyetinin çok yüksek olmasıdır. Alçı minber modelleri pek tercih edilmemekle birlikte kullanım görmektedir. Estetik ve sıcaklık anlamında cami minber modelleri seçiminde ağaçtan üretilen minberler sık sık tercih edilmektedir.

Ahşap Minber Modelleri Nelerdir?

Ahşap Minber modellerimizi incelediğinizde daha önce yapmış olduğumuz birçok farklı modelin olduğunu göreceksiniz. Ahşap oyma minber üretimi yapılırken cami iç hacmine göre ebatları oluşturulmaktadır. Cami minber modelleri içerisinde olmazsa olmazlardan olan oyma işlemeleri ile modellerimiz birçok çeşitlilik göstermektedir. Ahşap Cami minber modellerini inceleyerek istediğiniz modeli istediğiniz rengi seçebilirsiniz. Cami minber modellerine baktığımızda genel olarak renk tercihi ceviz, meşe ve fındık olarak karşımıza çıkmaktadır. Cami minber modelleri içerisinde en çok tercih edilen renk ise eskitme olarak bilinen koyu ceviz veya antik eskitme renkleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ahşap Minber Fiyatları

Ahşap cami minber fiyatlarına etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlere genel olarak baktığımızda ilk olarak cami minber üretiminde kullanılan ağaç türü etkili olmaktadır. Genellikle ahşap cami minber modellerinde çam ağacı kullanılmaktadır. İsteğe göre egzotik ağaçlar veya diğer başka ağaç türlerinde ahşap minber üretilmektedir fakat bu seçenekler cami minber fiyatlarına etki etmektedir. Ağaç türü seçimi yapıldıktan sonra ahşap minber modeli üzerine uygulanacak olan renk seçimi karşımıza çıkmaktadır. Cami minberlerinde genellik olarak kullanım gören renkler(ceviz,meşe,fındık,eskitme vb.) minber fiyatlarına etki eden ikinci büyük faktör olmaktadır. Kullanılan boyanın kalitesine göre cami minber fiyatları da değişiklik göstermektedir. Ağaç türü ve renkten sonra minber modeli üzerine uygulanan oyma işlemleri ve yazı yazma işlemleri gibi diğer faktörler ahşap minber fiyatlarına etki etmektedir.